Siirry sisältöön
Projektinhallinta 8 – ketteryys ja Scrum periaatteet

Projektinhallinta 8 – ketteryys ja Scrum periaatteet

Tiistai 28.4. klo 13.00−16.00
Webinaari

Tässä koulutuksessa perehdytään ketterään projektinhallintaan ja Scrum-menetelmän perusperiaatteisiin aivan alusta alkaen. Käymme läpi, mitä ketteryys tarkoittaa käytännössä, millaisia arvoja ja periaatteita Agile Manifesto tuo mukanaan sekä miten Scrum-prosessi etenee rooleineen, tapahtumineen ja artefakteineen. Koulutus sisältää esimerkkejä ja keskusteluja, joiden avulla osallistuja saa kokonaiskuvan ketteryyden hyödyistä ja mahdollisuuksista projektityössä.

Tavoite

Tavoitteena on ymmärtää, miksi ketteryys syntyi ja mitä periaatteita se edustaa sekä saada selkeä kuva Scrumin elementeistä ja niiden merkityksestä. Lisäksi osallistuja osaa tunnistaa, miten Scrum voidaan ottaa käyttöön ja soveltaa omassa kontekstissa.

Kenelle

Koulutus sopii kaikille, jotka haluavat ymmärtää ketterän projektinhallinnan ja Scrum-mallin perusteet. Erityisen hyödyllinen se on projektipäälliköille, tiiminvetäjille, asiantuntijoille ja sidosryhmille, jotka osallistuvat projekteihin ja haluavat ottaa haltuun ketterän toimintatavan peruslogiikan – ilman, että aikaisempaa kokemusta ketteryydestä edellytetään.

Edellytämme osallistujan kuitenkin hallitsevan projektinhallinnan perusteet. Tutustu koulutukseen Projektinhallinta 1 – perusteet.

Lisäksi kannustamme tutustumaan Projektinhallinta-koulutuksien opintopolkuun, joka auttaa sinua hahmottamaan, mitä muita taitoja voit kehittää!

Ohjelmaversio

Koulutus ei edellytä mitään tiettyä ohjelmistoversiota.

Koulutuksen sisältö

Johdanto ketteryyteen

  • Perinteinen vs. ketterä projektinhallinta
  • Mitä ongelmia ketteryys pyrkii ratkaisemaan?
  • Agile Manifesto: arvot ja periaatteet
  • Ketteryyden hyödyt ja haasteet
  • Missä ketteryys toimii – ja missä ei?

Scrum perusteet

  • Scrum-kehys kokonaisuutena
  • Roolit
    • Product Owner, Scrum Master, Development Team
  • Tapahtumat
    • Sprint, Sprint Planning, Daily Scrum, Sprint Review, Sprint Retrospective
  • Artefaktit
    • Product Backlog, Sprint Backlog, Increment

 Käyttöönotto ja soveltaminen

  • Scrum käytännössä – mitä tarvitaan alkuun?
  • Yleisimmät sudenkuopat ja miten niitä voi välttää
  • Scrum vs. muut ketterät menetelmät

Esimerkkejä

Kysymyksiä ja vastauksia

Kouluttaja: Eduhouse

Avainsanat: projektinhallinta, agile, scrum, scrummaster, sprintti

Tästä webinaarista ei tehdä jälkikäteen katsottavissa olevaa tallennetta.


Koulutuksen ilmoittautumisaika päättyy 22.4.2026. 

Jos koulutuksistamme herää kysyttävää tai tarvitset apua, jäsenpalvelumme auttaa mielellään! Yhteystietomme löydät täältä » 

Huomioithan, että tapahtumiemme osallistumislinkit ovat henkilökohtaisia ja ilmoittautumisesi on aina sitova. Jos et pääsekään osallistumaan koulutukseen, muista perua osallistumisesi. Peruuttamattomista poissaoloista veloitamme 30 euron maksun.
 
Koulutus on maksuton MMA:n jäsenille. Etkö ole vielä jäsen? Lue lisää jäsenyydestämme ja tule mukaan omiesi joukkoon!