Metsäpuutarhoja ja puustoista maataloutta Suomessa
Puustoinen maatalous (agrometsätalous) tarkoittaa puuvartisten kasvien ja viljelykasvien kasvattamista samalla kasvupaikalla. Puustoisella maataloudella on todettu olevan suuri potentiaali hillitä ilmastonmuutosta, edistää ilmastonmuutokseen sopeutumista, lisätä monimuotoisuutta sekä parantaa ruokaturvaa. Metsäpuutarha on yksi puustoisen maatalouden sovellus.
Tervetuloa webinaariin kuulemaan ja keskustelemaan puustoisen maatalouden mahdollisuuksista!
Aika: 4.2.2026 klo 9.00–10.30
Paikka: Online - Teams
Ohjelma
| 9.00 | Tervetuloa |
| Riitta Savikko, Luonnonvarakeskus | |
| 9.02 | Järjestäjähankkeiden esittely |
| ARVO - Monimuotoisuudesta ja ekosysteemipalveluista lisäarvoa Järvi-Suomen maa- ja puutarhatiloille | |
| Sari Himanen, Luonnonvarakeskus | |
| Metsäpuutarhoja kaikille - alueellisen metsäpuutarhaverkoston kehittäminen | |
| Elina Nurmi, Kurjen ekokyläyhdistys ry | |
| 9.10 | Puustoinen maatalous Suomessa - johdanto aihepiiriin ja kokemuksia Kilpiän tilalta |
| Iiris Mattila, Kilpiän tila | |
| 9.35 | Pähkinöiden viljelyn mahdollisuudet |
| Joel Rosenberg, Pähkinämies | |
| 9.55 | Elonkierron metsäpuutarha Jokioisilla |
| Sirpa Kurppa, Elonkierron Ystävät ry | |
| 10.10 | Vapaata keskustelua |
| 10.30 | Tilaisuus päättyy |
Lisätietoa:
Elina Nurmi, projektipäällikkö, Kurjen ekokyläyhdistys ry, kurjenekokylayhdistys@gmail.com
Riitta Savikko, tutkija, Luonnonvarakeskus, riitta.savikko@luke.fi
Tapahtuma on kaikille avoin ja ilmainen.
Ilmoittauduthan viimeistään 2.2.2026 tämän linkin kautta.
Ilmoittautuneille lähetetään osallistumislinkki myös sähköpostilla ja jälkikäteen linkki materiaaleihin. Myös ilmoittautumatta voi osallistua. Tapahtuman alustusosiot nauhoitetaan myöhemminkin katsottaviksi. Keskusteluosiota ei tallenneta.
Osallistuminen: Webinaariin voi liittyä nettiselaimen kautta (suositus: Chrome), Teams-sovellusta ei tarvita tilaisuuden seuraamiseen. Teams-linkistä avautuvasta sivusta valitse ”Continue on this browser/Jatka tällä selaimella”.
Tilaisuuden järjestävät seuraavat hankkeet: ARVO - Monimuotoisuudesta ja ekosysteemipalveluista lisäarvoa Järvi-Suomen maa- ja puutarhatiloille ja Metsäpuutarhoja kaikille – alueellisen metsäpuutarhaverkoston kehittäminen.
Tapahtuma on osa ARVO-hankkkeen (Monimuotoisuudesta ja ekosysteemipalveluista lisäarvoa Järvi-Suomen maa- ja puutarhatiloille) maatalousluonnon monimuotoisuuteen liittyvää webinaarisarjaa. Helmikuun 2026 webinaareissa keskitytään puustoiseen maatalouteen ja metsäpuutarhoihin. Ensimmäinen tilaisuus pidetään suomeksi (4.2.) ja toinen englanniksi (11.2.2026).