Hoppa till innehåll
PROGRAM

Program Frakturdagarna 15-17 maj 2024

Vi reserverar oss för förändringar i programmet
 
Program Ortopeder
Onsdag 15 maj  
   
10.00 Välkommen
10.15 - 11.25 Nekrotiserande fasciit - en sjukhuslogistisk utmaning?
  Anders Rosemar, Gunnar Sandersjöö, Staffan Tevell
   
11.25 - 12.00 Vårdprogram för skelett och ledinfektioner 2023 - en uppdatering
  Staffan Tevell
   
   
12.00 - 13.00 Lunch
13.00 - 14.00 Frakturer i mellanhand och fingrar 
  Antonio Abramo
   
14.00 - 15.15 Workshop
   
15.15 - 16.45 Armbågar
  Lars Adolfsson, Hanna Björnsson, Carl Ekholm
   
16.45 - 17.30 Bensträckare och falldiskussioner
  Lars Adolfsson, Hanna Björnsson, Carl Ekholm
   
19.00 Middag
   
   
Torsdag 16 maj  
08.00 - 08.45 Kriminellt våld. Totalt perspektiv - en skyldighet som traumacentrum?
  Gunnar Sandersjöö
   
08.45 - 09.45 Traumaortopedi - historien om en bok
  Gunnar Sandersjöö
   
09.45 - 11.00 Workshop och kaffe
   
11.00 - 12.00 Sista flyget ut ur Kabul - en militärläkares vardag före talibanernas återkomst
  Anders Lippert
   
12.00 - 13.00 Lunch
   
   
13.00 - 14.30
Fragility fractures of the proximal humerus
Dennis den Hartog
 
Midshaft humeral fractures – current concepts
Dennis den Hartog
 
Helicopter emergency medical services and traumasurgery
Philippe de Rooij and Mark van Vledder
 
Case discussions - the AC-joint
Philippe de Rooij
   
14.30 - 15.45 Workshop & kaffe
   
15.45 - 17.15
Fracture related infections of the lower limb
Philippe de Rooij
 
Bone defects and malunions of the lower limb
Philippe de Rooij
 
AI (artificial intelligence) in calcaneal fractures
Mark van Vledder
 
Preoperative planning for correction osteotomies of the calcaneus
Mark van Vledder
 
Paediatric pelvic fractures
Mark van Vledder
   
17.15 - 18.30 Bensträckare och falldiskussioner
   
19.00 Middag
   
   
Fredag 17 maj  
   
08.30 - 09.30 Knäluxationer/ multiligamentskador, primär handläggning och fortsatta behandlingsstrategier
  Karl Eriksson
   
09.30 - 10.00 Kärlskador vid extremitetstrauma
  Johan Millinger
   
10.00 - 10.30 Kaffe & utställning
   
10.30 - 12.00 Randomised Controlled Trials (RCTs) - not the holy grail
  Dennis den Hartog
   
   
Program sjuksköterskor  
   
Onsdag 15 maj  
   
10.15 - 10.30 Välkommen
   
10.30 - 11.15 Akut handläggning av armbågsfrakturer
  Hanna Björnsson
   
11.15 - 12.00 Frakturer i mellanhand och fingrar - en uppdatering
  Antonio Abramo
   
12.00 - 13.00 Lunch
   
13.00 - 14.00 Modern gipsteknik, övre och nedre extremitet
  Peter Roos, Jenny Holmer
   
14.00 - 15.15 Utställning, workshop & Kaffe
   
15.15 - 16.00 Omvårdnadens roll vid gängrelaterat våld
  Gunnar Sandersjöö
   
19.00 Middag
   
   
Torsdag 16 maj  
08.15 - 08.45 Komplicerade handledsfrakturer - kan Spanning Plates vara ett alternativ?
  Albin Jormeus
   
08.45 - 09.45 Operationssåren, de glömda såren, hur tar vi hand om dem postoperativt?
  Hur mycket behöver jag sterildrapera?
  Therese Henriksson, Anders Odmyr
   
09.45 - 11.00 Workshop och kaffe
   
11.00 - 12.00 Bäckenringskador och Acetabulumfrakturer - vilka skall opereras?
  Janos Solyom
   
12.00 - 13.00 Lunch
   
13.00 - 13.45 Sista flyget ut ur Kabul - erfarenheter av sjukvårdsarbete i Afghanistan just före talibanerna tog makten.
  Anders Lippert
   
13.45 - 14.30 Smärta hos ortopediska patienter  
  Fredrik Hessulf 
   
14.30 - 15.45 Utställning, workshop och kaffe
   
15.45 - 16.30 Mellanfot- och tåfrakturer - vilka skall opereras?
  Santiago Parra Sotoca
   
19.00 Middag
   
   
Fredag 17 maj  
08.30 - 10.15 Protes efter proximal humerusfraktur 
  Patientdemonstration
  Fredrik Einarsson
   
10.15 - 10.45  Utställning och kaffe
   
10.45 - 11.30 Knäluxationer/ multiligamentskador, primär handläggning och fortsatta behandlingsstrategier
  Karl Eriksson
   
11.30 - 12.00 Kärlskador vid extremitetstrauma
  Johan Millinger
   
12.00 - 12.15 Avslut
   
12.15  - 13.00 Lunch