Hoppa till innehåll
PROGRAM

 

2021 års program, vi presenterar snart 2022 års program


PROGRAM ORTOPEDER (Sjuksköterskor längre ner)

Vi reserverar oss för ändringar i programmet

 

ONSDAG FÖRMIDDAG

08.00-10.00  Registrering

10.00-10.15  Välkommen

10.15-12.00  Frakturregistret 10 år - 600.000 frakturer
                      Olof Wolf, Emilia Rydberg-Möller, Carl Bergdahl,
                      David Wennergren, Cecilia Rogmark, Michael Möller

12.00-13.00  Lunch & utställning

 

ONSDAG EFTERMIDDAG

13.00-15.00  Proximal humerus fractures - What do we know?

                      Why and who to operate?, Lars Adolfsson
                      What do we know of non-surgical treatment?, Hanna Björnsson

                      How to fix a proximal humerus fracture, Franz Kralinger

15.00-15.15  Kaffe

15.15-16.15  Workshop & utställning

16.15-16.35  Shoulder arthroplasty - a good idea?, Eythór Jónsson

16.35-17.20  Techniques in fixing osteoporotic fractures, Faculty

17.20-17.30  Bensträckare

17.30-18.15  Case discussions, Faculty

19.00             Middag


TORSDAG FÖRMIDDAG

08.00-08.45  Complex diaphyseal fractures of the tibia, Alex Trompeter

08.45-09.45  Complex tibia plateau fractures, Matthias Krause

09.45-10.00  Kaffe

10.00-11.00  Workshop & utställning

11.00-12.00  Pilon fractures, Alex Trompeter

12.00-13.00  Lunch & utställning


TORSDAG EFTERMIDDAG
Medarrangör 2021: Traumasektionen VO Ortopedi, SUS 

13.00-15.00  Öppna frakturer, osteomyelit, mjukdelstäckning & infektion - 
                      
My von Friesendorff, Ammar Jobory, Daniel Wenger

    Mjukdelstäckning, Patrik Velander, plastikkirurg

    Profylax vid öppna frakturer och behandling av akut och kronisk osteomyelit,
    Johan Tham, infektionsläkare

    Det svaga könet - hormoner bakom männens handledsfrakturer,
    Lisa Egund

15.00-15.15  Kaffe

15.15-16.15  Workshop & utställning

16.15-17.15  Behandling av radiusfraktur, fokus på volar rim-fraktur, Linnea Arvidsson, Anna-Kajsa Harding

    Tanzania - en skånsk universitetsortoped i bushen, Daniel Jerrhag

17.15-17.30  Bensträckare

17.30-18.15  Falldiskussioner inkl Olecranonfrakturer, Daniel Wenger & Daniel Jerrhag

19.00             Middag


FREDAG FÖRMIDDAG

08.00-09.00  Periprosthetic fractures in the lower limb, Karl Stoffel  

09.00-10.15  Cementerat eller ocementerat vid cervikala femurfrakturer, Henrik Malchau & Nils Hailer

10.15-11.15  Workshop, Kaffe & utställning 

11.15-11.45  Bone cement implantation syndrome (BCIS), Mattias Hård af Segerstad

11.45-12.30  Trettio års tankar, teorier, tester och tvivel. Min förståelse av den cervikala
                      höftfrakturern idag, Cecilia Rogmark

12.30-12.45  Avslutning, Carl Ekholm, Anders Jönsson, Mikael Sundfeldt

12.45             Lunch                           

 

PROGRAM SJUKSKÖTERSKOR

ONSDAG FÖRMIDDAG

08.00-10.00  Registrering

10.10-10.15  Välkommen

10.15-11.15  Frakturer runt knät - en behandlingsuppdatering, Madelene Albrektsson

11.15-11.45  Märgspikar - har indikationerna förändrats genom åren?, Alicja Bojan

11.45-13.00  Lunch

 

ONSDAG EFTERMIDDAG

13.00-14.00  Vårdens klimatpåverkan, Jonna Bjuhr Männer

14.00-14.45  Varför läker inte frakturer?, Jörg Schilcher

14.45-15.15  Kaffe

15.15-16.15  Workshop & utställning

16.15-17.00  Behandling av cervikala femurfrakturer, Cecilia Rogmark

19.00             Middag


TORSDAG FÖRMIDDAG

08.45-09.45  Vårdens ansvar för våldsutsatta kvinnor, Mari Brännvall & Disa Hansson

09.45-10.00  Kaffe

10.00-11.00  Workshop & utställning

11.00-11.45  Olecranonfrakturer, Daniel Wenger

11.45-13.00  Lunch & utställning

 

TORSDAG EFTERMIDDAG

13.00-13.45  Infektioner vid axelkirurgi, Vendela Scheer

13.45-14.15  Är det annorlunda att arbeta som ortoped i Förenade
                      Arabemiraten än i Sverige?, Janos Solyom

14.15-15.00  Icke kirurgisk behandling av proximala humerusfrakturer, Hanna Björnsson

15.00-15.15  Kaffe

15.15-16.15  Workshop & utställning

16.15-16.45  Lambåer och mjukdelstäckning, Patrik Velander 

19.00             Middag

 

FREDAG FÖRMIDDAG

08.30-09.15  Patientsäkerhet - tryckskador, Bojan Tubic

09.15-10.00  Barnortopedi - extremitetsrekonstruktion, Pavel Antonsson

10.15-10.45  Workshop, Kaffe & utställning

10.45-12.15  Den svårt skadade patienten; Patientfall -  Andreas Runge

12.15             Avslut & lunch