Työn Taitajat <3 Opetushenkilöstö: Rekrytointi ja työnhaku
Työn Taitajat <3 Opetushenkilöstö -tapahtumat tarjoavat opettajille, opinto-ohjaajille ja muulle opetus- ja ohjaushenkilöstölle ajankohtaista tietoa työelämästä, työnantajista, koulutuspoluista ja osaamistarpeista.
Teemana rekrytointi ja työnhaku
Mitä työnantajat odottavat työnhakijalta? Miten rekrytointi toimii tämän päivän työelämässä, ja millaiset taidot auttavat nuorta ottamaan ensimmäisiä askelia työelämään?
Tapahtumassa työnantajien ja rekrytoinnin asiantuntijoiden puheenvuorot avaavat työnhakua ja rekrytointia käytännön näkökulmasta. Aamupäivän aikana tarkastellaan esimerkiksi osaamisen tunnistamista ja sanoittamista, työnhaun käytäntöjä sekä sitä, millaisiin asioihin työnantajat kiinnittävät huomiota työntekijöitä etsiessään.
Puheenvuoroissa nostetaan esiin myös nuorten ensimmäisiä työelämäkokemuksia ja erilaisia reittejä työelämään. Tavoitteena on antaa opetus- ja ohjaushenkilöstölle konkreettista tietoa, jota voi hyödyntää nuorten työnhaun, työelämätaitojen ja oman osaamisen tunnistamisen tukemisessa.
Ohjelma
-
8.00–8.30 Saapuminen BusinessAsemalle Technopolikselle ja verkostoitumisaamiainen
-
8.30–8.35 Tapahtuman avaus
-
8.35–9.05 Puheenvuoro 1 + kysymykset
-
9.10–9.35 Puheenvuoro 2 + kysymykset
-
9.35–9.50 Tauko
-
9.50–10.20 Puheenvuoro 3 + kysymykset
-
10.20–10.45 Puheenvuoro 4 + kysymykset
10.45 Tapahtuman päätös ja siirtyminen yhteiselle lounaalle
Käytännön asiat
Tapahtuma järjestetään BusinessAsemalla Oulun keskustan Technopoliksella (Sepänkatu 20). Myös etäosallistuminen on mahdollista.
Aamiainen on tarjolla klo 8.00 alkaen. Varsinainen ohjelma alkaa klo 8.30 ja etäosallistujille linjat avataan klo 8.20. Tapahtuma päättyy klo 10.45, jonka jälkeen lähiosallistujille on tarjolla yhteinen lounas.
Tapahtuma on suunnattu Pohjois-Pohjanmaan opinto-ohjaajille, opettajille ja muulle opetus- ja ohjaushenkilöstölle.