Delta i Förbundsarenans testamentkampanj
Givande via testamente har ökat i Finland under de senaste åren. Testamentgivning kan vara en långsiktig och fungerande möjlighet för organisationer att bredda sin finansiering. Att be om donationer via testamente kräver dessutom inget insamlingslov.
För att lyckas med testamentgivande krävs tydlig och effektfull kommunikation. För att stöda våra medlemsförbund kring denna kommunikation koordinerar Förbundsarenan en kampanj kring testamentsgivning under våren 2024 (januari-maj).
-
Att fler förbund ser möjligheterna kring denna givandeform.
-
Att vi tillsammans verkar för att fler människor i Finland ser att det är möjligt att ge till organisationer via testamenten.
Kampanjen görs i samarbete med kommunikationsbyrån Studio Dim. Med hjälp av Studio Dim kommer vi under hösten ta fram lösningsmodeller som stöder förbunden att på bästa sätt synliggöra möjligheterna med testamentsgivning.
Hur delta i kampanjen?
Målgruppen för kampanjen är i huvudsak Förbundsarenans medlemsorganisationer, men även andra organisationer är välkomna att delta i kampanjen genom att använda materialet som tagits fram i samband med kampanjen och sprida info om möjligheterna med testamentsgivning.
OBS! På kampanjsidan länkar vi enbart till våra medlemsorganisationer i och med att denna kampanj i är en förmån för våra medlemmar.
Här är några punkter er organisation bör ha koll på för att vara med testamentkampanjen:
-
Stadgar. Se till att era stadgar tillåter donationer till er verksamhet. I era stadgor ska det framkomma någonting i stil med: ”För att finansiera sin verksamhet kan förbundet uppbära medlemsavgift...och förvalta testamenterad egendom och donationer”.
-
Information på webbsidan. Se till att det på er webbsida finns klar och tydlig information om att det går att testamentera till er. Till exempel en ”undersida” med information som: ”Genom en testamentdonation kan du vara med och hjälpa oss fortsätta vårt arbete med att... Donationer till välgörenhet, även testamentdonationer, är skattefria, vilket innebär att ideella organisationer inte betalar arvsskatt på dem. Vill du veta mer om testamentdonationer ta kontakt med verksamhetsledare XXXX”
-
Länk på webbsidan. Informationen om att man kan testamentera till er organisation ska ha en egen URL på er webbsida. Detta för att Förbundsarenan ska kunna länka direkt till den relevanta informationen under kampanjen. (Gäller enbart våra medlemsorganisationer)
-
Kommunicera kring kampanjen. Planera in Testamentkampanjen i er kommunikation för våren 2024. Ni kan synliggöra möjligheterna med testamentering i era kommunikationskanaler bland annat medlemstidningar, sociala medier, nyhetsbrev och evenemang. Förbundsarenan bidrar med kommunikationsmaterial främst för sociala medier. Material och mer information kommer i december.