Siirry sisältöön
Powered by Lyyti
Museoliitto logo
Tarinoiden kertominen digitaalisessa ympäristössä
  • 1. Aloitus
  • 2. Tiedot
  • 3. Vahvistus
  • 4. Valmis
20:00 jäljellä vahvistaa ilmoittautuminen
Paikkojesi varaus on ehtinyt vanhentua. Paikkoja saattaa kuitenkin olla vielä vapaana

Tarinoiden kertominen digitaalisessa ympäristössä 9.6.2026 klo 9-12

Webinaari, Teams

Miten rakentaa elämyksellisiä ja vaikuttavia tarinoita virtuaalisissa tiloissa. 

Tässä koulutuksessa pureudutaan siihen, miten perinteinen opastus muutetaan vuorovaikutteiseksi, live-muotoiseksi kokemukseksi 3D-ympäristöissä. Näytämme konkreettisesti, miten tarina, paikka ja asiantuntija yhdistetään formaatiksi, joka sitouttaa yleisön reaaliajassa.

Koulutus yhdistää käytännön esimerkit ja suoran demonstraation:

  • Miten rakennetaan toimiva live-formaatti (host + asiantuntija + yleisö)
  • Miten ohjataan yleisön huomiota ja rytmitetään tarina digitaalisessa tilassa
  • Mitä virheitä kannattaa välttää (tekniikka, rakenne, roolit)
  • Miten sama sisältö voidaan hyödyntää useissa eri muodoissa
  • Mikä tekee tarinan ja miten tarinan rakennetta voi hyödyntää opastuksen pohjana

Koulutuksen asiantuntijoina toimivat Tiina Hero ja Johannes Söderström.

Tiinalla on laaja kokemus museopalvelujen tuotannosta ja yleisötyöstä sekä digitaalisten sisältöjen tilaamisesta. Hän on työskennellyt laajasti digituotantojen parissa lisätyn ja virtuaalitodellisuuden näyttelyosioista mobiilireitteihin ja virtuaalimuseoihin, usein siinä rajapinnassa, jossa museon tarpeet ja tekninen toteutus kohtaavat.

Johannes Söderström on VREALin perustaja ja toimitusjohtaja. Hän on erikoistunut digitaaliseen kulttuuriperintöön ja virtuaalisiin opastusratkaisuihin, ja hänellä on yli 10 vuoden kokemus immersiivisestä tarinankerronnasta ja kulttuurialan digitaalisista projekteista.

Koulutus perustuu VREALin kehittämään malliin, jossa asiantuntijat, oikeat paikat ja live-yleisö yhdistyvät uudeksi tavaksi esittää kulttuuria ja tietoa.

Webinaaria ei tallenneta, materiaalit jaetaan pdf-muodossa. 

Uutta! 

Keväällä 2026 voitte osallistua Museoliiton webinaareihin myös kisakatsomon tapaan – yhdeltä koneelta ja yhdellä osallistumismaksulla. Jos osallistutte kukin omalta koneeltanne, maksu peritään jokaiselta osallistujalta. Yhteinen osallistuminen tukee oppimista ja tekee koulutuksesta vaikuttavamman: parhaat ideat syntyvät keskusteluista, jotka jatkuvat myös webinaarin jälkeen oman tiimin arjessa. Osallistumislinkkiä ei saa jakaa eteenpäin. 
 

Osallistumismaksut  
Hintoihin lisätään alv 25,5%. 

Jäsenyhteisöt Yksi osallistuja, early bird -hinta 150€ (19.5. saakka)
 
Ryhmäosallistuminen, early bird -hinta 250€ (19.5. saakka)
  Yksi osallistuja, normaalihinta 200€ 
 
Ryhmäosallistuminen, normaalihinta 300€ 
   
Muut Yksi osallistuja, early bird -hinta 300€ (19.5. saakka)
  Ryhmäosallistuminen, early bird -hinta 500€ (19.5. saakka)
  Yksi osallistuja, normaalihinta 400€ 
  Ryhmäosallistuminen, normaalihinta 600€ 
   
Viimeinen ilmoittautumispäivä on 5.6.2026.
 

Lisätietoja 

Pauliina Kinanen  
pauliina.kinanen(a)museoliitto.fi  
p. 040 354 2205 


Aloita ilmoittautuminen valitsemalla alta osallistutko koulutukseen yksin vai ryhmänä. Jos osallistut ryhmänä, valitse alasvetovalikosta osallistujien määrä. Kaikilta osallistujilta kysytään ilmoittautumisen yhteydessä nimi, titteli ja sähköpostiosoite. 

Valitse

Osallistujatyyppi * Valitse