Tilaisuus kierrätyslannoitteisiin liittyville hankkeille!
Kaikille viime vuosina kierrätyslannoitteiden ja erityisesti struviittihankkeiden kanssa toimineille suunnatussa tilaisuudessa jaetaan tietoa ja kokemuksia sekä keskustellaan tulevasta.
Tilaisuus järjestetään 11.5.2026 klo 13.00-14.30 Teamsin välityksellä.
Ilmoittautumisen yhteydessä voi jättää toiveen mahdollisuudesta esitellä (5-10min) omaa käynnissä olevaa tai päättynyttä hanketta tai projektia, jossa on käsitelty esimerkiksi struviitin valmistusta, sen lannoitevaikutuksia tai markkinoita. Myös muihin kierrätysravinteisiin liittyvät hankkeet ovat tervetulleita esittelemään työtään ja löydöksiään! Hanke-esittelyä varten lähetetään diaesityspohja. Lisäksi on etukäteen mahdollista toivoa keskusteltavia teemoja, kuten lainsäädäntö tai markkinat.
Ohjelma tarkentuu ilmoittautuneiden mukaan.
Alustava ohjelma:
13.00 Aloitussanat ja esittäytymiskierros
13.05 Alustus: Elina Tampio, LUKE - Kierrätyslannoitteiden tulevaisuus
13.30 Hanke-esittelyt
- Prizztech Oy - Struviittihankkeet (2023-2026)
- XAMK - Y-MAX (2024-2025)
- Centria - KIP-kierto (2024-2026)
- Jahotec Oy - MÄD-P (2021-2023)
14.00 Keskustelua etukäteen jätetyistä aiheista tai työpajassa nousevista teemoista.
-Keskeisenä tavoitteena on luoda yhteisymmärrystä sille, mitä kierrätyslannoitteiden ympärillä on Suomessa tapahtunut ja mitä kaikkea on tutkittu. Lisäksi keskustellaan siitä millaisia ovat tulevaisuuden näkymät.
14.20 Yhteenveto ja loppusanat
14.30 Tilaisuus päättyy
Tervetuloa mukaan keskustelemaan kotimaisesta struviitista ja muista kierrätyslannoitteista!
Lisätietoja:
Julia Pihlavisto-Hakala (julia.pihlavisto-hakala@prizz.fi)
Projektipäällikkö, Prizztech Oy