Skapa mervärde åt dina kunder och öka din försäljning
Kursen ger dig upplägg och praktiska exempel på hur du kan underlätta och bygga vidare på din försäljning i ditt företag. Vilket ger dig fler förutsättningar för dig att skapa ökad försäljning med fler nöjda kunder som resultat.
Kursen ger flera insikter om vad det är som gör att människor köper samt inte köper. I budskapen finns även metodiker för att hantera motargument i säljmötet utan att behöva hamna in i onödiga argumentationer . Programmet syftar även till att skapa motivation, delge sätt att hantera stress och press som drabbar de flesta av oss någon gång. Kursen riktas sig till dig som har kund- och säljmöten både mot konsument och företag.
Närmare innehåll:
- Förstå och hantera människor på rätt sätt.
- Professionell försäljning som bidrar till fler goda affärer.
- Hur och när kommer det sig att människor vill köpa ?
- På vilka sätt kan du skapa intressen och förstå mer av kundens behov och önskemål ?
- Hantera motargument utan att hamna in i försvarsställning.
- Effektiva sätt att boka in kund- och säljmöten.
- Struktur i en säljaktivitet
Datum
14.3.2023, kl. 13-16
Plats
Ålands Näringsliv, Nygatan 6 (Alandia Trade Center) 2v.
Föreläsare
Peter Höckert har arbetat med affärskommunikation, säljande kommunikation och individutveckling i mer än 30 år. I över 20 år har Peter genomfört föreläsningar, utbildningsprocesser och samarbetsprojekt för företag och organisationer. Han är certifierad ledarskaps- och businesscoach, certifiering EMCC European Quality Award EQA Practitioner, vidareutbildat sig i gruppcoaching via ABLC samt innehar certifiering Dale Carnegie Effective speaking and human relations.
En bidragande orsak till att jag blev årets säljare på Länsförsäkringar två år i rad är Peters säljutbildning.- Kristoffer Lundgren, Länsförsäkringar
Kostnad
265 euro för medlemmar och 390 euro för icke medlemmar i Ålands Näringsliv (Ålands handelskammare), exkl.moms. Bindande anmälan
Senaste anmälningsdag
28.02.2023