20:00 minuter kvar att bekräfta din registrering
Tiden för att slutföra din registrering har gått ut. Det kan dock ännu finnas lediga platser
Tema: Vad händer med våra relationer till vänner och kollegor när vi går igenom en kris?
När ett barn dör påverkas familjens relationer med vänner och omgivning vare sig vi vill eller inte. En del till det bättre och en del fungerar inte alls. Denna kväll reflekterar vi kring hur man kan hantera en förändrad relation.
Samtal om sorg och saknad är för dig som förälder eller närstående som mist ett barn i barncancer, eller av annan dödsorsak. Du är välkommen att delta i samtalet oavsett om det var nyligen eller många år sedan barnet dog. Sorg ändras över tid, och era tidsperspektiv bidrar med olika erfarenheter. Du kan bidra till samtalet utifrån var du är just nu i din sorg, och får möjligheten att lyssna till andra personers berättelser utifrån var de befinner sig.
Vi startar klockan 19.00
19:00 – 19:12 Kvällens tema
19:15 – 20:15 Gruppsamtal
Kort om Samtal om sorg och saknad
- Kvällen inleds digitalt med att Barncancerfondens psykoterapeut Suzanne Runesson samtalar med en förälder om kvällens tema.
- Efter introduktionen startar de digitala gruppsamtalen där ni som deltar möts. Grupperna är små för att alla som vill ska få komma till tals, föräldrar ses med föräldrar och närstående delas in med närtsående.
- En samtalsvärd med erfarenhet av att ha mist ett barn guidar deltagarna genom samtalet om sorg och saknad.
Du får en länk till din mejl
Innan sändningen får du en länk till din mejl som du använder för att ansluta till samtalet via Zoom.
Innan sändningen får du en länk till din mejl som du använder för att ansluta till samtalet via Zoom.
Varmt välkommen att vara med!