20:00 minuuttia aikaa vahvistaa ilmoittautuminen
Paikkojesi varaus on ehtinyt vanhentua. Paikkoja saattaa kuitenkin olla vielä vapaana
Säästöpuukävely metsänomistajille, Varkaus
Tiedätkö, miten voit ylläpitää ja lisätä luonnon monimuotoisuutta metsässäsi?
Metsänomistajille suunnatuilla noin kahden tunnin kävelylenkeillä tutustumme talousmetsien luonnonhoidon kustannustehokkaisiin keinoihin ja toimintatapoihin. Pääroolissa ovat säästöpuut ja niiden merkitys, valinta ja sijoittelu eri-ikäisissä metsiköissä. Saat käytännön vinkkejä ja tietoa lahopuista, riistatiheiköistä, sekapuustoisuudesta, luontokohteiden turvaamisesta ja muista luontoasioista. Säästöpuukävelylle osallistuvat saavat mukaansa linnunpöntön.
Säästöpuukävelyt ovat osa Laatuloikka luonnonhoitoon Pohjois-Savossa -hanketta. Tilaisuus järjestetään yhteistyössä Savon ammattiopisto Sakkyn kanssa. Tarkempi kokoontumispaikka tiedossa huhtikuun aikana.
Huomioithan, että Säästöpuukävelyn reitti kulkee pääosin metsämaastossa. Maastokelpoiset jalkineet ovat tarpeen. Olemme rajoittaneet osallistujamäärän 20 henkilöön.
Koronavirustilanteen vuoksi noudatamme kaikissa lähitapaamisissamme yleisiä koronaohjeita ja -suosituksia. Metsäkeskuksen koronaohjeet. Ilmoittautuneille lähetämme tarkempia ohjeita ennen tilaisuutta tervetuloviestissä. Huomaathan, että osallistujamäärää voidaan rajoittaa tai tilaisuus siirtää, mikäli koronatilanne muuttuu.
Hinta
Tilaisuus on maksuton.
Lisätietoja
Päivi Mäki
projektipäällikkö
Laatuloikka luonnonhoitoon Pohjois-Savossa -hanke
puh. 050 516 0743
paivi.maki@metsakeskus.fi
projektipäällikkö
Laatuloikka luonnonhoitoon Pohjois-Savossa -hanke
puh. 050 516 0743
paivi.maki@metsakeskus.fi