Siirry sisältöön
Powered by Lyyti
Nyt on puun aika teollisissa symbiooseissa
  • 1. Tiedot
  • 2. Vahvistus
  • 3. Valmis
20:00 jäljellä vahvistaa ilmoittautuminen
Paikkojesi varaus on ehtinyt vanhentua. Paikkoja saattaa kuitenkin olla vielä vapaana


Puun Aika -verkoston aluekiertue Joensuussa: Nyt on puun aika teollisissa symbiooseissa, 25.3.2026 klo 9–12, Metla-talo
 

Mihin metsäbiotaloudessa kannattaa seuraavaksi investoida? Osallistu keskusteluun ja tule mukaan verkostoitumaan Puun Aika -verkoston aluekiertueelle 2026! 

Kiertueen kolmas ja viimeinen tapahtuma järjestetään Joensuussa Metla-talolla. Teemana ovat puun materiaali- ja energiavirrat sekä teolliset symbioosit nyt ja tulevaisuudessa.

Tapahtuman tarkoituksena on tukea toimialojen ja maakuntarajojen yli ulottuvia yhteistyöverkostoja. Se on suunnattu erityisesti yrityksille, sijoittajille, rahoittajille, TKI-toimijoille ja muille investointiympäristöjen kehittäjille, jotka ovat kiinnostuneita puuhun perustuvasta biokiertotaloudesta ja siihen liittyvistä teollisista symbiooseista.

Tilaisuuden jälkeen osallistujilla on mahdollisuus tutustua testausympäristöön, jota Biopartnerit eli Itä-Suomen yliopisto (UEF), Luonnonvarakeskus (Luke) ja Karelia-ammattikorkeakoulu ovat kehittäneet puu- ja kuitupohjaisten materiaalien ja tuotteiden tuotekehitykseen. 


Ohjelma

  • Nyt on puun aika teollisissa symbiooseissa -tilaisuuden avaus
  • Puun Aika -verkoston lyhyt esittely, tutkimusprofessori Tuula Packalen, Luke
  • Puun materiaalivirrat ja teolliset symbioosit – nyt ja tulevaisuudessa – mukana paneelikeskustelussa mm. tutkimusjohtaja Taija Hämäläinen, LUT ja professori Henrik Heräjärvi, UEF 
  • Verkostot ja innovaatioalustat esittäytyvät, mukana mm. avainasiakaspäällikkö Jarno Hämäläinen, Business Joensuu, ja Senior Project Manager Mikko Matveinen, Wood Joensuu  

Kahvitauko ja verkostoitumista

  • Mitä yritykset tarvitsevat kasvuun? Mukana mm. projektipäällikkö Birgitta Väisänen, Kiteen kaupunki, ja luova johtaja Miikka Kotilainen, Puuartisti Oy / Hiil Oy
  • Rahoitusta teollisiin symbiooseihin, mukana mm. Team Finland kasvu- ja kansainvälistymiskoordinaattori Tapio Kinnunen, Itä-Suomen elinvoimakeskus  
  • Tilaisuuden lopetus 

Puun Aika on Luonnonvarakeskuksen käynnistämä verkosto, joka vauhdittaa puupohjaisia innovaatioita ja investointeja. Verkosto kokoaa yhteen alueellisia toimijoita, rahoittajia ja toimialajärjestöjä kehittämään ratkaisuja, joilla puun arvoa voidaan kasvattaa kestävästi.

Lisätietoja Puun Aika -verkostosta ja aluekiertueesta löydät verkkosivuilta: https://www.luke.fi/puunaika 

 

Tähdellä (*) merkityt kentät ovat pakollisia lomakkeen täyttämiseksi.

Tapahtuman tiedot

Nimi Nyt on puun aika teollisissa symbiooseissa
Aika Keskiviikko 25.3.2026, 9:00–12:00
Paikka Metla-talo
Osoite Yliopistokatu 6 B, Joensuu, Kartalla
Osallistutko *
Sähköpostiosoite on virheellinen
Haluatko tuoda toimintaasi esittelevän roll-upin verkostoitumisosioon?
  *
Haluatko jatkossa tietoa Puun aika -verkostosta ja sen tapahtumista? *
Tilaisuuden jälkeen osallistujilla on mahdollisuus tutustua testausympäristöön, jota Biopartnerit eli Itä-Suomen yliopisto, Luonnonvarakeskus ja Karelia-ammattikorkeakoulu ovat kehittäneet puu- ja kuitupohjaisten materiaalien ja tuotteiden tuotekehityksen alkupäähän, jolloin tarvitaan nopeita kokeiluja ja testaamista.
Osallistutko tähän oheistapahtumaan? *
Erityisruokavalio ja ruoka-aineallergiat: