Siirry sisältöön
Miten museot rahoittavat digitaalista kulttuuriperintöä?
  • Näkökulmia digitaaliseen kulttuuriperintöön -webinaarisarja
  • Ilmoittaudu tapahtumaan
  • Näkökulmia digitaaliseen kulttuuriperintöön -webinaarisarja
  • Ilmoittaudu tapahtumaan
Powered by Lyyti
Museoliitto logo
Miten museot rahoittavat digitaalista kulttuuriperintöä?
  • 1. Aloitus
  • 2. Tiedot
  • 3. Vahvistus
  • 4. Valmis
20:00 jäljellä vahvistaa ilmoittautuminen
Paikkojesi varaus on ehtinyt vanhentua. Paikkoja saattaa kuitenkin olla vielä vapaana

Miten museot rahoittavat digitaalista kulttuuriperintöä?  6.5.2026 klo 9-12

Webinaari, Teams

Rahoitusmallit, kustannusarviot ja uudet tulovirrat kotimaasta ja ulkomailta. 

Koulutus esittelee konkreettisia rahoitusmalleja, joita museot ja kulttuuriorganisaatiot ovat hyödyntäneet eri maissa. Käymme läpi, millaisia kustannuksia digitalisointihankkeisiin liittyy ja miten oikeuksien, kumppanuuksien ja jakelumallien avulla voidaan rakentaa uusia tulovirtoja. Tavoitteena on antaa käytännöllisiä välineitä hankesuunnitteluun ja realistiseen budjetointiin. 

Koulutuksen asiantuntijana toimii Johannes Söderström. Hän on Vrealin perustaja ja toimitusjohtaja ja erikoistunut digitaaliseen kulttuuriperintöön ja virtuaalisiin opastusratkaisuihin. Hänellä on yli 15 vuoden tausta immersiivisestä tarinankerronnasta ja kulttuurialan digitaalisista projekteista.

Webinaaria ei tallenneta, materiaalit jaetaan pdf-muodossa. Ilmoittautuminen päättyy 4.5.2026.
 

Uutta! 

Keväällä 2026 voitte osallistua Museoliiton webinaareihin myös kisakatsomon tapaan – yhdeltä koneelta ja yhdellä osallistumismaksulla. Jos haluatte osallistua kisakatsomon tapaan, valitkaa osallistujatyypiksi Ryhmäosallistuminen ja alasvetovalikosta osallistujien määrä. Yhteinen osallistuminen tukee oppimista ja tekee koulutuksesta vaikuttavamman: parhaat ideat syntyvät keskusteluista, jotka jatkuvat myös webinaarin jälkeen oman tiimin arjessa. Jos organisaatiostanne osallistuu vain yksi osallistuja tai osallistutte kukin omalta koneeltanne, valitkaa osallistujatyypiksi Yksi osallistuja. Osallistumislinkkiä ei saa jakaa eteenpäin. 

Osallistumismaksut  
Hintoihin lisätään alv 25,5%. 

Jäsenyhteisöt Yksi osallistuja, early bird -hinta 150€ (15.4. saakka)
 
Ryhmäosallistuminen, early bird -hinta 250€  (15.4. saakka)
  Yksi osallistuja, normaalihinta 200€ 
 
Ryhmäosallistuminen, normaalihinta 300€ 
   
Muut Yksi osallistuja, early bird -hinta 300€ (15.4. saakka)
  Ryhmäosallistuminen, early bird -hinta 500€ (15.4. saakka)
  Yksi osallistuja, normaalihinta 400€ 
  Ryhmäosallistuminen, normaalihinta 600€ 
 

Lisätietoja 

Pauliina Kinanen  
pauliina.kinanen(a)museoliitto.fi  
p. 040 354 2205 


Aloita ilmoittautuminen valitsemalla alta osallistutko koulutukseen yksin vai ryhmänä. Jos osallistut ryhmänä, valitse alasvetovalikosta osallistujien määrä. Kaikilta osallistujilta kysytään ilmoittautumisen yhteydessä nimi, titteli ja sähköpostiosoite. 

Valitse

Osallistujatyyppi * Valitse