Viimeaikaiset esimerkit alaikäisten nuorten miesten väkivallan teoista ovat herättäneet kovasti keskustelua niin mediassa kuin kansalaisissa. Tämän vuoksi haluamme kutsua toimittajat, päättäjät ja nuorisoalan ammattilaiset kuulemaan ajankohtaisia näkemyksiä nuorten miesten väkivaltaisuudesta. Mitä ilmiöstä pitää tietää ja mitä meidän tulisi tehdä?
Tervetuloa Nuorisoalan kattojärjestön ja Nuorisotutkimusseuran yhteiseen webinaariin ”Mitä pitäisi tietää nuorista miehistä, vihasta & väkivallasta?”
Tutkijat Marja Peltola ja Emilia Lounela kertovat, mitä pojista ja nuorista miehistä tehdyt tutkimukset paljastavat teemasta. Webinaarissa kuullaan myös paneelikeskustelu, jossa tutkijoiden lisäksi ääneen pääsevät muun muassa Atte Rimppi (Nyyti ry) ja Silla Kakkola (NYTKIS ry). Paneelissa asiantuntijat kertovat omasta työstään ja siitä, miten nuorten poikien viha ja väkivaltaisuus näyttäytyvät arjessa.
Webinaarin ohjelma:
08:30 Alkusanat
08:35 Marja Peltola: tutkijapuheenvuoro
08:50 Emilia Lounela: tutkijapuheenvuoro
09:05 Paneelikeskustelu
09:20 Yhteiskunnallisen näkökulman puheenvuoro
09:30 Aikaa yleisökysymyksille
09:45 Webinaari päättyy
Lisätietoja:
Petra Pieskä, vaikuttamistyön päällikkö
petra.pieska@nuorisoala.fi
040 5855 392