Siirry sisältöön
Powered by Lyyti
LUONTO JA TULEVAISUUDEN LIIKETOIMINTA
  • 1. Tiedot
  • 2. Vahvistus
  • 3. Valmis
20:00 jäljellä vahvistaa ilmoittautuminen
Paikkojesi varaus on ehtinyt vanhentua. Paikkoja saattaa kuitenkin olla vielä vapaana

KUTSU WEBINAARIIN:
LUONTO JA TULEVAISUUDEN LIIKETOIMINTA

26.1.2026 KLO 9–10

Luontokato on ilmastonmuutoksen ohella suurin globaali kestävyyshaaste.  Miten luontotyössä pääsee alkuun? Mikä on yritysten rooli luonnon monimuotoisuuden vahvistamisessa?

Tervetuloa Jyväskylän yliopiston, Sitran ja S-ryhmän yhteiseen tilaisuuteen, jossa saat käytännön työkaluja luontotyön aloittamiseen sekä kuulet ajankohtaista keskustelua luontokadosta ja tulevaisuuden liiketoiminnasta.


Näin lasketaan yritykselle luontojalanjälki
Sami El Geneidy,
yritysten ympäristöjohtamisen tutkija, Jyväskylän yliopisto
Esittelemme kaikille yrityksille avoimen tietokannan luontojalanjäljen laskentaan. Julkaisemme tietopaketin yrityksille laskennan aloittamiseksi ja avuksi luontotyöhön.


Paneelikeskustelu: Luonto ja tulevaisuuden liiketoiminta
Miten mennä kohti luontoa vahvistavia tekoja? Mitä luontojalanjäljen laskennan jälkeen? Miten ymmärrys luontovaikutuksista voi vaikuttaa kuluttajatuotteiden kehitykseen? Syntyykö vapaaehtoinen luontoarvomarkkina? Mitä pitäisi tehdä, ettei sen kanssa mennä metsään, kuten ilmastopuolella ensin?

Keskustelemassa:
Janne Kotiaho
, ekologian professori Jyväskylän yliopistossa, luontopaneelin puheenjohtaja
Timo Huhtamäki, toimitusjohtaja, Luonnonperintösäätiö
Jussi Sivunen, asiakaskokemusjohtaja, Saarioinen
Nina Elomaa, vastuullisuusjohtaja, S-ryhmä

 

Ilmoittautumalla tilaisuuteen hyväksyt henkilötietojesi käsittelyn tietosuojaselosteen mukaisesti.
Linkki rekisteriselosteeseen: SOK Vastuullisuusyksikön sidosryhmärekisteri – S-ryhmän tietosuojasivusto

 

Tähdellä (*) merkityt kentät ovat pakollisia lomakkeen täyttämiseksi.

Tapahtuman tiedot

Nimi LUONTO JA TULEVAISUUDEN LIIKETOIMINTA
Aika Maanantai 26.1.2026, 9:00–10:00
Osallistutko *
Sähköpostiosoite on virheellinen