Siirry sisältöön
Powered by Lyyti
Ilmoittautuminen tapahtumaan on päättynyt.

TAPAHTUMA ON TÄYNNÄ

Ilmoittaudu mukaan jonotuslistalle. Peruutusten tullessa nostamme jonosta osallistujia mukaan tilaisuuteen
 

Tervetuloa Kauppakamariaamiaiselle Asianajotoimisto Alfan kanssa
Yrityksen myyminen on usein yksi omistajayrittäjän uran suurimmista päätöksistä. Menestyksekäs yrityskauppa ei koskaan synny sattumalta.
Jotta kohdeyritys houkuttelee ostajia ja omistajanvaihdos saadaan varmistettua, tulee asiat valmistella yrityksen arjessa huolella sekä juridisesta että taloudellisesta näkökulmasta.

 

Tule Tampereen kauppakamarin aamiaistilaisuuteen kuulemaan, miten oma yritys valmistellaan pitkäjänteisesti ja suunnitelmallisesti myyntikuntoon ja mitä asioita ostaja vuorostaan tarkastelee ostopäätöstä harkitessaan.

 

Corporate Finance Finlandin puheenvuorossa kuullaan, mikä tekee yrityksestä houkuttelevan ostokohteen ja miten yrityskauppaprosessi etenee. Asiantuntijat Asianajotoimisto Alfasta ja Kirjanpitotoimisto Kalevasta antavat parhaat käytännön ohjeet yrityksen juridiikan ja talouden laittamisesta myyntikuntoon – mitä toimenpiteitä kannattaa tehdä ennakkoon ja miten yrityksen arvoa voi kohottaa ennen myyntiä.

 

Hyödynnä asiantuntijoiden opit ja kokemukset – niiden avulla varmistat, että kun kaupan hetki koittaa, yrityksesi arvo realisoituu parhaalla mahdollisella tavalla ja kauppaprosessi sujuu ilman ylimääräisiä mutkia.

KATSO ENNAKKOVIDEO TILAISUUDESTA

 
 
Peter Rasmussen
Asianajotoimisto Alfa
 
Niilo Järkäs
Kirjanpitotoimisto Kaleva
 
 
 
 
 
Teemu Suoniemi
Kirjanpitotoimisto Kaleva
Satu Kangas
Corporate Finance Finland
 
OHJELMA
  • 8.30 Aamiainen ja verkostoitumista Asianajotoimisto Alfan tiloissa
  • 9.00 Tilaisuuden avaus, Tampereen kauppakamari 
  • 9.00–9.30 Corporate Finance Finland, Satu Kangas: Mikä tekee yrityksestä halutun ostokohteen?
  • 9.30–10.00 Kirjanpitotoimisto Kaleva, Teemu Suoniemi ja Niilo Järkäs: Taloushallinto myyntikuntoon – näin nostat yrityksen arvoa
  • 10.00–10.30 Asianajotoimisto Alfa, Peter Rasmussen: Yrityksen juridinen myyntikunto – yleisimmät riskit ja miten ne korjataan
  • 10.30   Loppuyhteenveto ja kysymykset
  • 11.00 Tilaisuus päättyy
 
18.9. Kauppakamariaamiaisen yhteistyökumppaneina Asianajotoimisto Alfa Oy, Kirjanpitotoimisto Kaleva ja Corporate Finance Finland
  
 
..........................................................................
 
TIEDOKSI uudistus Kauppakamariaamiaisiin liittyen:
Kauppakamariaamiaisten suuresta suosiosta johtuen, haluamme asettaa jäsenyrityksemme etusijalle, joten aamiaistilaisuudet ovat tammikuusta 2026 alkaen avoimia vain Tampereen kauppakamarin jäsenistölle tai yrityksen kutsuvieraille. Voit tarkistaa, onko yrityksesi jäsen täältä: Jäsenluettelo -