Hoppa till innehåll
Successful events with Lyyti
Anmälan Kapten Reko Våren 2023
  • 1. Uppgifter
  • 2. Bekräfta
  • 3. Klar
20:00 minuter kvar att bekräfta din registrering
Tiden för att slutföra din registrering har gått ut. Det kan dock ännu finnas lediga platser

Anmälan till Kapten Reko våren 2023

 

Så här fungerar Rekospelet

Spelet vänder sig förskoleklasser och till 5-6 åringar som går på förskolan. Spelet skickas ut till skolan och pedagogerna spelar detta tillsammans med barnen vid fyra olika tillfällen. 
 
Varje tillfälle innehåller en diskussionsdel, en aktivitet samt en utmaning. Vid varje avklarad del får man en pusselbit som senare leder fram till ett lösenord.
 
Femte och sista tillfället sker på Skansen. Där får barnen lära sig kopplingen mellan mat, djur och natur. De får även träffa Kapten Reko och blir dubbade till Rekohjältar.
 

Anmälan till Skansen

Välj det datum/tid nedan som ni önskar för er förskola. Det finns två pass varje dag ett förmiddagspass mellan 9-12 och ett eftermiddagspass mellan 11-14.
Vi försöker i största mån att tillgodose era önskemål om tid men kan i vissa fall behöva ändra detta, vi återkommer i så fall i god tid innan besöken.
 
Spelet och besöket på Skansen är helt kostnadsfritt dock vid avbokning senare än 1 vecka före besöket på Skansen debiteras en avgift på 500kr.
 
OBS! sista datum att anmäla sig till vårens omgång är 17 februari.
 
Önskar er en kul och lärorik stund med mitt spel så syns vi på Skansen i vår.
/Kapten Reko
 

 
E-postadressen är felaktig

 
Rekospelet
 
Vi kommer att använda samma Rekospel som tidigare omgångar.
 
Många av er har tidigare varit med och har redan spelet på er skola. Våren 2019 bytte vi ut innehållet i del 4 "Rest till Fest" till "Från gammalt till nytt". Den nya delen delen handlar om återvinning av förpackningar som maten har kommit i. Övriga delar (1-3) är samma som tidigare.
 
Ni som har ett spel på er skola:
Ta fram asken och svara oå frågorna nedan.
 
Ni som inte har något spel:
Vi kommer allt eftersom att skicka ut nya spel till er skola.
 
Ni kommer att få ett helt nytt spel utskickat till er förskola inom några veckor
Vi kommer att skicka ut nya kort och spelregler för del 4 till er förskola inom några veckor
Ni har den senaste versionen av spelet, lycka till!

 
Boka besöket på Skansen

 
Matallergi / Specialkost
Vi kommer att servera pannkakor med sylt och grädde på Skansen. Viktigt att ni anger nedan om ni har något barn eller pedagog som behöver specialkost.