20:00 jäljellä vahvistaa ilmoittautuminen
Paikkojesi varaus on ehtinyt vanhentua. Paikkoja saattaa kuitenkin olla vielä vapaana
Päättävä jäsen: tervetuloa maksuttomaan koulutukseen!
10.12.2026 klo 13.00-16.00 Jäsenkoulutus: mahdollistava johtaminen. Esihenkilö toivoo oma-aloitteisuutta, tiimi kaipaa selkeämpää suuntaa. Päätökset odottavat, vaikka osaamista ja halua tehdä olisi. Miten antaa ihmisille vapautta ottaa vastuuta ja varmistaa, että he saavat tarvitsemansa tuen?
Tarkastelemme Sini Vikkulan johdolla, miten ohjaus ja tuki sovitetaan erilaisten ihmisten ja tilanteiden tarpeisiin. Käytännön esimerkkien avulla pohdimme, milloin esihenkilön kannattaa puuttua tilanteeseen ja milloin antaa tiimille tilaa ratkaista asia itse. Saat keinoja selkiyttää vastuita, vahvistaa luottamusta ja auttaa tiimiä tekemään päätöksiä itsenäisesti.
Tämä napakka 3 tunnin minikoulutus on maksuton jäsenetu Excellence Finlandin päättävien jäsenorganisaatioidemme johtajille, esihenkilöille ja organisaation kehittämisestä vastaaville. Se sopii erityisesti sinulle, joka haluat vahvistaa tiimin vastuunottoa ja löytää omaan työhösi sopivan tasapainon ohjaamisen ja itsenäisen työskentelyn välille.