HHJ är ett utbildningsprogram för styrelsemedlemmar som genomförs av handelskamrarna i Finland och är framtaget av Tammerfors handelskammare och Hallituspartnerit. Ålands Näringsliv ordnar HHJ-kurs på svenska tillsammans med Österbottens- och Västra Nylands handelskamrar.
Kursen ordnas på plats i Vasa, Österbotten. Deltagare från Åland och Västra Nyland kan delta i kursen via Microsoft Teams.
Kursen är ämnad att aktivera och utveckla styrelsearbetet och lämpar sig för både aktiva styrelsemedlemmar och de som överväger styrelsearbete. Kursen hjälper också företagare och företagsledare att dra nytta av styrelsearbetet på ett bättre sätt. Syftet med kursen är att genom styrelsearbetet ta till vara regionens företagsledares kompetens så att det gagnar små och medelstora företag samt att samla ihop regionens nuvarande och blivande styrelsemedlemmar.
På HHJ-kursen behandlas styrelsens sammansättning, olika roller, ansvar, riskhantering och arbetssätt (rapportering, strategiarbete, belöningssystem osv.) speciellt ur små och medelstora företags synvinkel och med stark tillämpning i praktiken via företagsexempel. HHJ-kursen består av fyra kursdelar och ett grupparbete.
De kursdeltagare som fullföljt kursens alla moment, får ett HHJ-diplom. Ifall något moment i kursen inte avklarats, har kursdeltagaren möjlighet att komplettera den delen på en annan HHJ-kurs utan extra avgift. (Hela kursen måste dock avklaras inom två år.) En slutförd kurs är kravet för att få delta i det nationella HHJ-provet.
Program
Del I: God förvaltningssed
Onsdag 21.9.2023, kl. 10.00–16.00
Föreläsare: Stefan Wikman, Stewicon
Del II: Organisering av styrelsen och styrelsearbetet
Onsdag 28.9.2023, kl. 10.00–15.15
Föreläsare: Mikael Still, VisionWorks
Del III: Strategiarbete
Onsdag 5.10.2023, kl. 10.00–15.00
Föreläsare: Marc Hinnenberg, Hanken & SSE Executive Education
Torsdag 5.10 grupparbete ca 4 timmar, klockslaget väljs av gruppen
Del IV: Uppföljning och styrning av företagets ekonomi
Fredag 18.10.2023 kl. 9.00–15.30
Föreläsare: Anders Tallberg, Hanken & SSE Executive Education
Kursmaterial: StyrelseAkademin: Vägledning till god styrelsesed samt föreläsningsmaterial
Datum
21.09.2023, kl. 10:00-16:00
28.09.2023, kl. 10:00-15:15
05.10.2023, kl. 10:00-14:50
12.10.2023, kl. TBA
18.10.2023, kl. 09:00-15:30 (totalt 5 dagar)
Plats
Kursen genomförs på plats i Vasa. Deltagare från Åland kan delta på distans via Microsoft Teams. Kursen genomförs i samarbete med Österbottens- och Västra Nylands handelskamrar.
Kostnad
1950 euro för medlemmar och 2800 euro för icke medlemmar i Ålands Näringsliv, exkl.moms. Bindande anmälan
Senaste anmälningsdag
07.09.2023 OBS! begränsat antal platser