Tervetuloa Gradiaan! Avoimet ovet -tapahtumiin Jämsään
Alla olevalla lomakkeella ilmoitat oppilaasi tutustumaan Ammattiopisto Gradian Jämsän toimipisteen keväällä 2026 yhteishaussa oleviin koulutuksiin. Merkitse kunkin pysäkin kohdalle vain osallistuvien oppilaiden lukumäärä. Ryhmän mukana olevia aikuisia ei ilmoiteta, jotta kaikki pysäkit ovat oppilaiden käytettävissä. Muistathan kuitenkin suosituksemme: Jotta varmistamme ryhmien turvallisen ja sujuvan vierailun pysäkeillä, ryhmissä tulee olla riittävästi aikuisia.
Pysäkit valitaan päivämäärän ja kellonajan mukaan. Pysäkille voi ilmoittaa tutustujia enintään sen määrän, mitä paikkoja on vapaana. Vapaana olevien paikkojen määrä näkyy alla olevalla lomakkeella pysäkkien yhteydessä.
Pysäkkejä on kolme, joissa esitellään seuraavat perustutkinnot.
Jämsän alakampus
Hyvinvoinnin pysäkki (60 paikkaa), Koulutie 12, ala-aula
• Kasvatus- ja ohjausalan perustutkinto
• Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto
Jämsän yläkampus
Kasvun ja kaupan pysäkki (60 paikkaa), Metsäoppilaitoksentie 14, X-kasvihuoneen edestä
• Liiketoiminnan perustutkinto
• Puutarha-alan perustutkinto
Tekniikan pysäkki (80 paikkaa), Metsäoppilaitoksentie 14, R-rakennuksen edestä
• Ajoneuvoalan perustutkinto
• Logistiikan perustutkinto
• Metsäalan perustutkinto
• Sähköalan perustutkinto
Tutustumisajankohdat
Ti 18.11. klo 9–11 ja klo 12-14
Ke 19.11. klo 10–12 ja klo 13–15
Tarkista sähköpostiisi tuleva varausvahvistus huolellisesti. Jos huomaat jonkin varauksen puuttuvan kokonaan tai paikkamäärissä on korjattavaa, muokkaa varaustasi varausvahvistuksessa olevan linkin kautta ohjeiden mukaisesti.
Jämsän asuntolaan voi tutustua ilman ennakkoilmoittautumista ti–ke klo 12 alkaen iltapäivän ajan. Osoite: Metsäoppilaitoksentie 13, asuntolan K-talo.
Lähdöt pysäkeille ylä- tai alakampukselta. Pukeutuminen sään mukaan, koska pysäkkien aikana liikutaan ulkona.
Ryhmien ruokailut vierailun aikana
Ryhmien mahdollisista ruokailuvarauksista on ohjeistettu verkkosivulla.