Hoppa till innehåll
Attention by Lyyti
33% Complete
Webbinarium med fokus på export och e-handel
  • 1. Uppgifter
  • 2. Bekräfta
  • 3. Klar
Tid kvar att slutföra registrering: 20:00 minuter
Tiden för att slutföra din registrering har gått ut. Det kan dock ännu finnas lediga platser

 Webbinarium med fokus på export och e-handel 

Den 23 mars 2021 ordnar ABF-Åland, Ålands Näringsliv och Företagsam Skärgård ett webbinarium med fokus på export och e-handel. Kom och lyssna och ställ dina frågor! Webbinariet är kostnadsfritt och hålls via Zoom.
 
Program:
 
kl.13:00-13:15 Öppning 
Presentation av programmet samt arrangörer
 
kl. 13:15-14:15 Tullen svarar på frågor
Skicka in frågor på förhand till tullen när du anmäler dig (frågor till tullen här nedan) eller till e-posten info@skargarden.ax senast 16.3.2021.
 
kl.  14:10-14:50 Internationell e-handel – så förbereder du din exportsatsning
I den pandemi som världen befinner sig i, ser vi ett alltmer förändrat och ökat digitalt beteendemönster hos konsumenter världen över. Företag väljer därför nu att lägga alltmer fokus på sin digitala strategi. Fler och fler inser möjligheterna med att använda de digitala kanalerna för att därigenom nå ökade intäktsströmmar från kunder även utanför Norden. Genom att tidigt koppla på ett globalt mindset finns en enorm internationell arena att spela på och kan innebära både lönsamhet och tillväxt. Men vägen dit kräver förberedelser och förståelse för de olika förutsättningar som råder på olika e-handelsmarknader. 
 
Under denna presentation berättar Linda Laszlo Ek, Senior Trade Avisor på Business Sweden och expert på internationell e-handel, om vad du ska tänka på inför en internationell e-handelsexpansion:
 
  • Lagar och regler som du kan behöva förhålla dig till då du säljer B2C mot andra marknader
  • Betydelsen av att förstå och lokalanpassa din e-handel mot din målgrupp på varje marknad 
  • Vad Business Sweden kan erbjuda för användbara verktyg och tjänster för e-handelsaktörer
  • Olika framgångsfaktorer för att lyckas med din e-handel internationellt
Målgrupp för denna presentation är entreprenörer, startups och SME:s som vill lära sig mer om internationell e-handel. Särskilt fokus på B2C/fysiska konsumentprodukter.
Business Sweden hjälper svenska företag genom att korta tid till marknad, hitta nya intäktsströmmar och minska risk och erbjuder såväl strategisk rådgivning som handfast support för att öka global försäljning.
 
kl. 15:00-15:55 Hur gjorde Sandra?
Sandra Törnroth valde att jobba hemifrån söka marknader långt utanför Åland och utveckla sina produkter. Hon bjuder på sina erfarenheter och lyfter hon på frågor som: Åland är för litet, men hur når man ut? Hur säljer man på nätet? Vilka program och appar kan vara bra att ha koll på? Hur hittar man sina kunder och hur håller man kontakt med dem?
 
Sandra  är illustratör och affärsutvecklare och skapar digitala illustrationer för produkter och branding. Hon arbetar internationellt med huvudmarknad i USA och Australien från sitt hemmakontor i Mariehamn. Starten hade hon som lokal konstnär, men tog steget ut i den digitala världen för cirka 6 år sedan. Idag har hon två varumärken och coachar konstnärer och hantverkare hur man säljer sin konst eller produkter över internet.
 
kl. 15:55-16:00 Webbinariet avslutas

Evenemangsinformation

Namn Webbinarium med fokus på export och e-handel
Dag och tid Tisdag 23.3.2021, 13:00–16:00
Plats På distans via Zoom
E-postadressen är felaktig