Hoppa till innehåll
Powered by Lyyti
Arbetsgrupp för erfarenhetsutbute - Cirkulär upphandling
  • 1. Uppgifter
  • 2. Bekräfta
  • 3. Klar
20:00 minuter kvar att bekräfta din registrering
Tiden för att slutföra din registrering har gått ut. Det kan dock ännu finnas lediga platser

Avyttring som en del av cirkulär upphandling: juridik, metoder och goda exempel. Från inköp och användning till avyttring – så stärker du den cirkulära kedjan

Vi kommer särskilt lyfta vad som gäller juridiskt vid avyttring som offentlig aktör och presenterar konkreta exempel på hur kommuner, regioner och andra aktörer arbetar för att cirkulera resurser på ett hållbart sätt. Bjud gärna med era upphandlingsansvariga/inköpare att delta på mötet!

Det här är höstens första träff i arbetsgruppen "Cirkulär upphandling". Träffen vänder sig till dig som arbetar på en organisation ansluten till CCBuild och vill vara med och dela erfarenheter i frågor som rör cirkulära upphandling.

-------------------------------------

Hur tar man tillvara på resurser när varor inte längre behövs? Vi riktar blicken mot den ofta förbisedda delen av den cirkulära kedjan – avyttring. Att se avyttring som en förlängning av cirkulär upphandling bidrar till ökad återanvändning, minskat avfall och resurseffektivitet.

Under träffen lyfter vi dessa frågeställningar:

  • Hur ser kopplingen ut mellan cirkulär upphandling och avyttring?
  • Vad säger kommunallagen och konkurrenslagen om försäljning, gåvor och återbruk?
  • Hur kan digitala verktyg, såsom CCBuilds produktbank och marknadsplats, stödja strukturerad avyttring och intern cirkulering?
  • Vilka strategier och arbetssätt har fungerat hos andra, exempelcase från medverkande aktörer

Arbetsgruppen leds av:

Ellen Klein, Bostadsbolaget i Göteborg

Karin Hallingström, Sweco

Carina Loh Lindholm, CCBuild

Hör av dig till Ellen på ellen.klein@bostadsbolaget.se om du har förslag på teman eller medverkande presentatörer till kommande träffar.

Anteckningar från tidigare träffar i gruppen finns på CCBuilds teamsyta i kanalen för cirkulär upphandling.

Hör av dig till ccbuild@ivl.se om du vill bli inbjuden till teamsytan!

VÄLKOMMEN!

 

Evenemangsinformation

Namn Arbetsgrupp för erfarenhetsutbute - Cirkulär upphandling
Dag och tid Fredag 26/9 2025, 8:30–10:00
Adress Microsoft teams
www.ccbuild.se
E-postadressen är felaktig