Siirry sisältöön
Info

Yhteiskuntaosaaja, kiinnostaako yksityinen sektori?

Ti 2.9.2025 klo 17–19

Kuvaus 

Koetko, että yhteiskunta-alan asiantuntijuuttasi voisi hyödyntää yksityisellä sektorilla, mutta et oikein tiedä, millaisissa tehtävissä? Haluatko apua asiantuntemuksesi sanoittamiseen ja henkilöbrändäykseen?  

Yhteiskuntaosaaja, kiinnostaako yksityinen sektori? -koulutus tarjoaa yhteiskunta-alan korkeakoulutetuille tietoa yksityisen sektorin työllistymismahdollisuuksista sekä välineitä tunnistaa ja sanoittaa omaa asiantuntijuuttaan. Millaisissa tehtävissä ykalaiset yksityisellä sektorilla toimivat ja miten hinnoitella oma työnsä? Miten oma asiantuntemus voisi linkittyä liiketoiminnan tavoitteisiin ja miten LinkedIn voi tukea työnhakua ja henkilöbrändäystä etenkin yksityisen sektorin tarpeisiin? 

Mm. näiden kysymysten pariin teidät johdattaa YKAn yksityissektorin neuvottelupäällikkö Nuutti Pursiainen sekä ykalaisten uravalmentaja Heta Rohkimainen. Koulutuksessa saatetaan kuulla myös muutama uratarina yksityiseltä sektorilta. 

Koulutuksen jälkeen
  • olet tutustunut siihen, millaisissa rooleissa ja tehtävissä yhteiskuntaosaajia työskentelee yksityisellä sektorilla
  • olet tutustunut osaamisen hinnoitteluun ja tiedät, mistä saa lisäapua palkkatoiveiden muodostamiseen
  • sinulla on välineitä kuvata asiantuntijuuttasi konkreettisella tavalla, joka puhuttelee yksityisen sektorin rekrytoijia
  • tiedät, miten rakennetaan vakuuttava LinkedIn-profiili ja miten verkostoitumista voi käyttää strategisesti uramahdollisuuksien edistämiseen.

Aika

Tiistaina 2.9.2025 klo 17–19

Paikka

Zoom webinars

Kouluttajat

Nuutti Pursiainen (YTM) toimii YKAssa yksityisen sektorin neuvottelupäällikkönä ja on mukana neuvottelujärjestö YTN:ssä usean sopimusalan toiminnassa. YKAssa Nuutti vastaa lisäksi yksityisen sektorin palkkaneuvonnasta ja vuosittaisen työmarkkinatutkimuksen analyysista.
Nuutti Pursiainen
Heta Rohkimainen (KM, kasvatuspsykologia) työskentelee uravalmentajana Työvalmennus Futuurissa, ja omaa sen kautta monen vuoden kokemuksen ykalaisten tukemisesta erilaisissa urasiirtymissä. Ennen Futuuria hän on työskennellyt HR-konsulttina, vastaten erityisesti johto- ja asiantuntijatason rekrytoinneista. 
Heta Rohkimainen
 

Ilmoittautuminen

Ilmoittautumiset 2.9.2025 klo 17 menneessä sivun yläreunasta tämän linkin kautta. 
 
Tilaisuus on maksuton YKAn jäsenille. Tarvitset YKAn jäsennumerosi ilmoittautuessasi. Löydät jäsennumerosi jäsenkirjeestä ja verkkoasioinnista YKAn nettisivuilta (myös mobiilikirjautumismahdollisuus). 
 
Etkö ole vielä YKAn jäsen, mutta haluaisit ilmoittautua? Tämä verkkovalmennus ja kaikki muut YKAn palvelut ovat käytettävissäsi YKAn jäsenenä. Liity jäseneksi!

Tallenne

Kyllä

Lisätietoja

koulutukset@yka.fi