Hoppa till innehåll
Info

LinkedIn i jobbsökandet

29.10.2026 17:00 - 18:30 Teams
 
Utbildningen erbjuder ett praktiskt och uppmuntrande arbetssätt där LinkedIn blir ett verktyg för att stärka din professionella identitet/personligt varumärke.

Vi går igenom vad en typisk LinkedIn profil innehåller, hur du kan byta användning av språket och hur du kan beskriva din kompetens med hjälp av AI och hur du kan använda nätverkande och innehåll för att öka din synlighet.

Utbildningen ger en introduktion till LinkedIn och hjälper dig att förstå hur du kan använda LinkedIn för att synliggöra din kompetens, bygga ditt nätverk och stärka din professionella närvaro. Målet är att ge praktiska verktyg och idéer som gör det lättare att använda LinkedIn som stöd i jobbsökande och karriärutveckling.

Målgrupp

Utbildningen riktar sig särskilt åt aktiva jobbsökare, som vill lära sig grunderna av LinkedIn.

Tid och plats

29.10.2026 17:00 - 18:30 Teams

Föreläsare

Linda Öhman arbetar som karriärcoach och rekryteringskonsult inom arbetskraftsutbildningar och omställningsprogram. Hon specialiserar på att stödja arbetssökande i deras jobbsökning. Med över fem års erfarenhet i sin nuvarande roll – och en bakgrund inom direktrekrytering – erbjuder hon praktisk och målinriktad rådgivning.

Linda Öhman

Anmäl dig

Webinariet arrangeras av TJS studiecenter och det är kostnadsfri för YKAs medlemmar. YKAs medlemmar anmäler sig via detta formulär senast 26.10.2026
https://rekisteri.tjs-opintokeskus.fi/kurssikalenteri/ilmoittaudu.aspx?kid=8530&tyyppi=Paiva

Kontakt