Siirry sisältöön
Info

Aamukahvit Zoomissa YKAn juristin kanssa 1: Työsopimuksen kiemurat

To 29.10.2026 klo 09:00 - 10:00, Zoom meetings
 
Työsopimuksen ehdoista neuvoteltaessa on tärkeää tietää, mihin on sitoutumassa. Saanko irtisanoa määräaikaisen työsopimukseni? Voinko tehdä etätöitä? Kuuluuko minulle lomaraha? Entä mitkä ehdot määräytyvät lain, työehtosopimuksen tai oman työsopimuksen perusteella? 
 
YKAn aamukahveilla 29.10. tutustutaan työsopimuksen keskeisiin kysymyksiin käytännönläheisesti ja ymmärrettävästi YKAn neuvontajuristin johdolla. Saat tietoa siitä, mitä työsopimusta solmittaessa kannattaa tarkistaa ja millaisista ehdoista voi neuvotella.
 
Tilaisuus on vapaamuotoinen ja keskusteleva. Voit tulla mukaan kyselemään, kuuntelemaan tai keskustelemaan – riippumatta siitä, missä vaiheessa työuraasi olet.
 
Huom! Tilaisuutta ei tallenneta.

Aika  

To 29.10.2026 klo 09:00 - 10:00


Paikka 

Zoom meetings


Asiantuntija 

YKAn neuvontajuristina toimiva Riikka Kuoppala on koulutukseltaan oikeustieteen ja kuvataiteen maisteri, joka on perehtynyt erityisesti yhdenvertaisuus- ja tasa-arvokysymyksiin. Hänen tavoitteenaan on tehdä oikeudellisista kysymyksistä helpommin lähestyttäviä ja ymmärrettäviä.



Riikka Kuoppala


Tallenne

Ei tallennetta

Ilmoittautuminen

29.10.2026 klo 9 mennessä sivun yläreunasta tai tästä linkistä.

Maksuton koulutus YKAn jäsenille. Tarvitset jäsennumerosi ilmoittautuessasi. Löydät jäsennumerosi jäsenkirjeestä ja OmaYka-verkkoasioinnista. 

Lisätietoja

koulutukset@yka.fi

Koulutus järjestetään yhteistyössä TJS-opintokeskuksen kanssa.